ARTIK ÖZEL ÇOCUKLARIN DA BİR SPOR KULÜBÜ VAR

fitness-4

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz tarafından kurulan PG SPORTS, Türkiye’de ilk kez özel çocuklar için kurulmuş spor kulübü olarak faaliyetlerine başladı. PG SPORTS’ta özel eğitime ihtiyacı olan 3-20 yaş arası otizm, down sendromu, zihinsel engelli, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı olan çocuklar için; spor, sanat, işitsel bütünleme, dikkat geliştirme, duyusal bütünleme konsepti içinde yoğunlaştırılmış spor ve aktivite programları yer alıyor.

Türkiye’de ilk defa oluşturulmuş konsept üzerine kurulan PG SPORTS’ta otizm ve gelişimsel gerilik yaşayan çocukların erken zamanda sorunları tespit edilerek yoğunlaştırılmış programdan faydalanarak tedavi ve iyileşme süreçlerinin hızlanması sağlanıyor. Ayrıca yine Türkiye’de ilk olan özel öğrenme güçlüğü/Hiperaktivite tanılı çocukların da Spor+Playattetion uygulaması uygulanıyor.

Özellikle 2-3 yaş arası tanısı konulan “A tipik Otizm” için iyileşme sürecini hızlandıran hizmeti sunan PG SPOTS’ta, Otizmli bireyi sadece eğitim değil sosyal aktiviteleriyle besleyerek topluma kazandırma amaçlanıyor. Özellikle 2-6 yaş arası otizm ve gelişim geriliklerinde yoğunlaşmış program ile düzelme iyileşme şansları %90. PG SPORTS Kurucusu ve Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz sporun Otizmli çocuklarda çok etkili olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Avrupa’da son yıllarda yapılan araştırmalar otistik çocuklarda beynin motor korteks kısmında sorun olduğunu ortaya çıkarttı. Spor, beynin bu bölümünü çalıştırarak dikkat ve koordinasyon becerilerini artıyor. Oto kontrolü artan çocuk kendi başlarına birçok konuda başarılı olabiliyor ve daha da fazlası özgüvenleri artıyor” dedi. Spor yapan çocukların ilaç kullanım oranlarının da azaldığını belirten Yılmaz bu çocuklara kontrollerini sağlamak için serotinin ve dopamini dengeleyecek bir enzim verildiğini r ancak spor yaptıklarında zaten bu hormonların dengelendiğini belitti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Türkiye’deki ilk “Engelliler için Spor Tesisi” olmaktan da büyük gurur duyduklarının da altını çizen Yılmaz, bünyelerinde konularında uzman; özel eğitimciler, spor antrenörü, sanat eğitmeni, ritm öğretmeni, güzellik ve bakım eğitmeni, bahçe işleri ve bakımı için uzmanı, aşçılık ve yemek tasarımı yetkilisi bulunduğunu söyledi.

PGSPORTS’a gelen tüm çocuklar için özel bir değerlendirme sistemi uygulanıyor ve program belirleniyor. Haftada 5 gün tam gün, her gün 4 saat ya da 2 saatlik programlar uygulanıyor. Ayrıca program boyunca test ve değerlendirmeler yapılarak periyodik olarak gelişimlerinin grafikleri çıkartılarak ailelerle paylaşılıyor. Her bütçeye uygun programların uygulandığı PG SPORTS’ta özel çocukları olan tüm ailelere ulaşılması hedefleniyor.

Ayrıntılı bilgi için: 0216 383 28 63

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.